DZGP

Digitalna zbirka gramofonskih plošč (DZGP) je največja tovrstna zbirka s slovenskim gradivom. Zajema posnetke historičnih plošč (78 obratov na minuto) različnih glasbenih zvrsti (ljudska, zborovska, plesna, umetnostna, popularna), ki sodijo v obdobje najzgodnejših zvočnih snemanj (1908–1940), in ima bogato metapodatkovno dokumentacijo. Zbirka je rezultat večletnega obsežnega sistematičnega dela Glasbenonarodopisnega inštituta ZRC SAZU in razvejane mreže domačega in mednarodnega sodelovanja z ustanovami in zasebniki – različnimi strokovnjaki, raziskovalci in zbiratelji. Predstavlja unikatni dokument pomembnega segmenta kulturne dediščine in pogosto najstarejše zvočne zapise slovenske glasbe in posnetkov slovenskih izvajalcev.

S spletno predstavitvijo želimo celovito in tematsko zaokroženo prikazati gradivo zbirke ter omogočiti dostop do zbranega gradiva. Do sedaj je bilo namreč na spletu mogoče zaslediti le posamične, nepovezane in nekomentirane objave tega gradiva:kot objavljave na spletni strani YouTube ali kot predstavitve manjših delov zbirk različnih ustanov. Želimo povezati številne, prej pogosto težko dostopne ali razdrobljene. podatke o posameznih izvajalcih, njihovih življenjskih in glasbenih zgodbah ter posnetkih na gramofonskih ploščah. Kjer je le mogoče, poskušamo podati povezave na že objavljene vire, študije in raziskave o predstavljenem gradivu. Z možnostjo interaktivnega spletnega sodelovanja z uporabniki vzpodbujamo obiskovalce strani h komentiranju gradiva in dopolnjevanju objavljenih podatkov.

V prvi fazi spletne predstavitve smo predstavili tisto gradivo, ki ima poseben kulturno-zgodovinski pomen za Slovence doma in po svetu (predvsem v ZDA) ter predstavlja začetke popularizacije in medijskega razširjanja ljudske glasbe v takratnih popularnoglasbenih zvrsti, kot na primer polka glasba. Gradivo DZGP, predstavljeno v spletni aplikaciji, smo pridobili iz različnih virov in je zato tudi različne kakovosti in pogosto opremljeno s pomanjkljivimi metapodatki. Tudi ga ni bilo mogoče vedno celostno vsebinsko predstaviti in urediti, zato ga bomo v prihodnje, če bo le mogoče, dopolnjevali s podrobnejšimi opisi, pojasnili, slikovnim in zvočnim gradivom. Pri tem računamo tudi na pomoč spletnih uporabnikov spleta.

©2024 ZRC SAZU