Pevci Adrija
Pevski zbor Adrija je deloval pri cerkvi sv. Štefana v Chicagu in je bil v tistem času eden najboljših slovenskih cerkvenih zborov v ZDA. Leta 1927 so nekateri pevci iz zbora v različnih manjših sestavih začeli snemati gramofonske plošče, na katerih se je v treh letih snemanja (1927–1929) nabralo okoli 70 posnetkov, ki vsebujejo humoristično, sentimentalno, religiozno idr. tematike, pogosto povezane tudi z ljudskim izročilom in predstavljene v govorno-glasbeni obliki. Posnetki so bili izdani na labelah Victor, Columbia in Electra, pri snemanju pa so pogosto sodelovali z drugimi slovenskimi izvajalci (Hoyer trio, Račič-Foysov ansambel, Orkester bratov Daitchman). Preberi več ...
Pevski zbor Adrija, ki je deloval pri cerkvi sv. Štefana v Chicagu, je bil v tistem času eden najboljših cerkvenih slovenskih zborov v ZDA. Vodil ga je Ivan Račič, profesor glasbe, ki je bil organist v tej cerkvi, poleg tega pa še zasebno poučeval glasbo. Pevski zbor Adrija je redno prepeval v cerkvi, imeli pa so tudi številne nastope in samostojne koncerte. Bili so prvi zbor iz Chicaga, ki je sodeloval na radiu.
Leta 1927 so nekateri pevci iz zbora v različnih manjših sestavih začeli snemati gramofonske plošče. Posnetki, ki se jih je v treh letih snemanja (1927–1929) nabralo okoli 70, so bili izdani na labelah Victor, Columbia in Electra, vsebujejo humoristično, sentimentalno, religiozno idr. tematike, pogosto povezane z ljudskim izročilom in predstavljene v govorno-glasbeni obliki. Pri snemanju so pogosto sodelovali z drugimi slovenskimi izvajalci (Hoyer trio, ačič-Foysov ansambel, Orkester bratov Daitchman).
Različni pevski sestavi Pevcev Adrija so na labela plošč različno poimenovati in zapisani. Poleg slovenskih in angleških različic imena, npr. Pevci Adrije, Adrija Pevci, Pevci »Adria«, Adrija Singers, Adria Singers, se pojavljajo tudi zapisi Pevski zbor »Adria« ali Pevski zbor Adrija, Kvartet Adrija, Kvartet Adrije, Adrija Quartet, Moški kvartet »Adria« in »Adria« male quartet.
Posebnost med njihovimi posnetki je sklop sedmih plošč s sakralno vsebino, na katerih je kot govorec sodeloval »pater Odilo«, znani slovenski misijonar p. Odilo Hajnšek, ki je kot »izboren ljudski cerkveni govorec, ki mu je na Slovenskem bržčas težko katerega postaviti ob stran« iz posnete vsebine »znal ustvariti močno, včasih naravnost umetniško celoto«. Po besedah Ivana Račiča so bile to prve plošče, na katerih je nastopil duhovnik z govorom sakralne vsebine in kjer so bili poustvarjeni resnični nabožni dogodki. Prvo ploščo s sakralno vsebino so pevci Adrija posneli že na svojem prvem snemanju 15. novembra 1927 v studio podjetja Victor v Chicagu: posnetek v dveh delih z naslovom Romanje k Materi Božji (v angleškem prevodu Slovenian Pilgrims). Ta plošča je bila pri poslušalcih zelo dobro sprejeta, zato so se po nasvetu slovenskih duhovnikov v ZDA odločili, da bodo posneli še več podobnih plošč. Vendar tokrat v samozaložbi časopisa Ave Maria, »nabožno-poučnega mesečnika« za slovesnke izseljence, ki so ga izdajali frančiškani v ZDA. Pater Odilo in Ivan Račič sta zasnovala še šest dvostranskih velikih plošč (premera 12 inč), ki skupaj tvorijo vsebinsko zaokroženo celoto in predstavljajo »najlepše in najbolj priljubljene slovenske cerkvene pesmi in najbolj značilne cerkvene obrede in slovesnosti«. Plošče so bile posnete zgodaj jeseni leta 1928 v Chicagu in so kmalu za tem izšle na labeli Electra.
Na podlagi zapisov v časopisu Ave Maria lahko ugotovimo nekatere izvajalce na posnetkih. Sopran je na vseh posnetkih pela Justina Kosmach (Cieblinski), ena od najboljših sopranistk v zboru, ki se je glasbeno izobraževala in učila solopetja. Bila je v Ameriki rojena Slovenka, ki je bila že od mladosti slepa. Mary Kochevar, poročena Šinkovec, je pela alt; bila je vodilna altistka v zboru in se je tudi učila petja in igranja na klavir. Tenor je pel Ludwig Skala, nekdanji predsednik pevskega zbora Adria, ki se je prav tako z veliko vnemo kot prej omenjeni pevki učil solopetja. Na fotografiji Pevcev Adrija, ki je bila objavljena v prodajnem katalogu Victor leta 1929, je bilo mogoče prepoznati še tri izvajalce: Joe Fajfarja, Brigito Špenko in Ivana Račiča.
Skrij ...